Saat

M.Ö 4000 yıllarında Eski Mısır'da yıl kavramı oluşmuştur. Nil Nehri'nin taşması ile ekilip biçilen alanların su altında kalması üreten toplum için sıkıntı oluşturmuş ve ürün hasat zamanlarının tespiti için Nil Nehri'nin taşması esasına dayanan güneş takvimi geliştirilmiştir. Nil nehrine bağımlı olarak yaşayan Mısır halkı zamanı ölçme tekniklerinde kendilerine has yöntemler ile yılları mevsimlere ayırmışlardır.

Saatin Tarihi Yolculuğu

su saati Sümerler tarafından oluşturulan genel anlamdaki zamanı tespit çalışmaları Mısırlılar tarafından ilkel de olsa hata payı az oranda olacak şekilde ölçülmeye başlanılmıştır. Nil nehrinin su debisini ölçmeye yarayan kanal içlerinde bulunan direklerin üzerine yapılmış olan çentikler ile Nil nehrinin su seviyesi sürekli ölçülmüş ve bunun sonucunda halktan alınacak vergi oranları belirlenmiştir. Su seviyesini ölçmeye yarayan kanal içinde ki direklere benzer çubuklar, dışarıda zamanı ölçmek için kullanılmaya başlamıştır. Matematik temellere dayalı olarak devlet sistemlerini kuran Mısırlılar güneşin doğuşu ve ile ertesi gün tekrar aynı noktaya gelmesine kadar gecen vakti gün olarak değerlendirmişler ve zamanla bu günüde eşit oranlara bölmeye çalışmışlardır. Toprak zemin üzerine dikilen bir çubuğun gölge boyu ölçülerek gün kavramı sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç tanımlaması yapılmıştır. Oluşturulan çubuklar zamanla T şekline sahip olmaya başlamıştır. T şekline getirilmiş olan iki tahta uç noktalarından monte edilmiş ve on eşit parçaya bölünerek güneşli zamanın süresi belirlenmiştir. Güneşin gün içerinde düştüğü çizgi ile saat hesaplaması yapılmıştır.

Sümerlilerin genel anlamda oluşturduğu zaman kavramı Mısırlıların çalışmaları ile daha az hata payına sahip olmuştur. Zamanı ölçme çalışmasında Babilliler askerlerin nöbet sürelerini tespit etmek için su saatini icat etmişlerdir. Bir kabın içerisine doldurulan su altında açılan delikten damlayarak başka bir kapta birikmeye başlamaktadır. Kapta biriken su seviyesi ile tutulan nöbetin süresi tespit edilmiştir. T şeklinde düzeneklerle ölçülmeye ve taşınmaya başlayan zaman ölçme araçları sadece güneşin bulunduğu zamanı ölçmüştür.

kum saatiRomalılar ilk güneş saatini milattan önce birinci yüzyılda kullanmaya başlamışlardır. Araplar arasında da merak uyandıran zaman kavramını usta matematikçiler ele almıştır. Saattin 60 tabanlı olması M.Ö dönemlerde hesaplamaların 60 tabanına göre yapılması ile ele alınmaktadır. El Cezari (1136-1206) tarafından mum saati bulunması ile güneşin olmadığı zamanlarda zamanın ölçülmesi sağlanmıştır. Mum saatinde mumun aynı oranda yanması sağlandı ve gece ile gündüz sürelerine göre ayarlamalar yaptı. Cezari'nin fil ve kale olarak adlandırmış olduğu saatler o zamana kadar en gelişmiş zaman aracı olarak bilinmektedir. Guguklu saat olarak bilinen günümüzdeki duvar saatleri şeklinde günün belli arlıklarında zil çalar ve içerinden mekanik bir kuş çıkar ve öter. Zaman ölçüsünde ise hata payı iyice azalmıştır. Arap yarım adasında zaman ölçüleri matematikçiler ve astronomi bilimi ile ilgilenen bilim adamları tarafından ilerleme kaydederken Avrupa’da ise din adamları aracılığı ile zaman ölçüleri geliştirilmeye başlandır. 8. yüzyılda bir papazın buluşu olarak kum saati kullanılmaya başlandı. Camcılık sektörünün gelişmesi ile ortasından boğumlu olan iki tarafı kapalı şekilde bulundurulan camın içerine kum koyularak bir hazneden diğer hazneye kumun akışı sağlanmıştır. Bu akışın tamamlanması ile kum saatinin ters çevrilmesi gerekmekte ve diğer tarafa akması sağlanılmaktadır. Kum saatinin başında sürekli birisinin bulunması zorunluluk oluşturmuştur. Din görevlilerin ibadet saatlerini tespit amacıyla icat ettikleri bu yöntem uzun süre Avrupa’da zaman ölçüsü olarak kullanılmıştır.

1250 yılından sonra Avrupa’da usul usul mekanik saatlerin büyük modelleri icat edilmeye başlanmıştır. Günde bir tam tur atacak olan çarkın icat edilmesi(1275) ile 24 saat kavramı oluştu. Saat maşasının icadı ile kendini tamamlayan mekanik saatler içerinde akrep ve yelkovan bulunmamaktadır. Mum saatinde olduğu belirli aralıklarla saatin ses çıkarması yeterli sayılırdı. Halen günümüzde de çalışmasını devam eden 1386 yapımı İngiltere’de ki Salisbury Katedralindeki saat en güzel örneğidir.

Mekanik Saatlerin Gelişimi

Mekanik saatlerin gelişmesi sonucunda 1800'lü yıllarda önemli devlet hediyeleri arasına saatler girmiştir. İmparatorlukların bir birlerine verdikleri değeri anlatmak için saatten daha üstün hediye olmadığı düşüncesi hâkimdi. Mekanik saatlerin zaman içerinde gelişen buluşlar ile küçülmesi sağlandı 16. yüzyılın başlarında boyna asılan zemberekli saatler kullanılmaya başlandı. Gün içerinde birkaç saat hata payı veren zemberekli saatler denge yayının bulunması ile 10 dakikaya kadar indirildi. Mekanik saatlerin icadından sonra saat içerindeki sürelerde çeşitli bölümlere ayrıldı ve birbirlerine bağlandı. Akrep ve yelkovan birbirlerini tamamlayarak günümüzdeki şeklini aldı.

Mekanik Saat 1728 yılında İngiliz John Harrison aracılığı ile kronometre bulunarak at en küçük zaman dilimine ayrılmıştır. Akrep ve yelkovanın kullanılması ile hata payı sıfırlanan saatler. Mekanik alanda yapılan yenilikler ile tamamen küçüldü ve cebe sığabilecek hale gelmiştir. Artık saat bu zamandan sonrasında sadece gündüz vaktini ölçmekle kalmayıp gecede hatasız bir şekilde zamanı ölçmüştür. Karada kullanım esasına dayalı olarak üretilen saatler zamanla denizcilikte ve havacılıkta kullanılmaya başlanılmıştır. Sadece zamanı ölçme aracı olarak kullanıma başlanan saatler günümüzde bir aracı hız olarak da belirtilmektedir. Günümüzde artık saatler her türlü büyüklükte ve hata payından arındırılmış olarak kullanılmaktadır. Diğer elektronik cihazların içerinde yerleştirilmiş bir şekilde hayatımızın her aşamasında yerini almıştır. Gelişen teknolojide gelişimden ve değişimden payını almaya devam etmektedir.

Peki Kendi Saatinizi Tasarlamak?

Biz ise bu eşşiz icadı biraz daha eğlenceli bir hale getirmek için sizlere hizmet vermekteyiz. Burada kişiselleştirilmiş bir saatin keyfini sürersiniz. Bilgisayarınızdan, telefonunuzdan veya tabletinizden herhangi bir görseli saat içine yerleştirebilir, gösterge seçebilir hatta saat için istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Üstelik tüm bunları tasarım arayüzümüzden 3-4 dakika içinde yaparsınız. Dilerseniz tasarladığınız saati satın alırsınız. 24 saat içinde de bizler üretip, kargoya vermiş oluruz.

Babalar Günü İçin Hediye Tasarla